Hi.

Welcome to my blog. I document my adventures in travel, style, and food. Hope you have a nice stay!

Výšlap na nejvyšší vrchol Osmeña peak na ostově Cebu spojen s nádhernou projížďkou vnitrozemím

Výšlap na nejvyšší vrchol Osmeña peak na ostově Cebu spojen s nádhernou projížďkou vnitrozemím

Výšlap (pokud se to tak dá říct), jsme se rozhodli podniknout po šnorchlování se žraloky a návštěvě vodopádu (článek). Jestli člověk chce trošku sportu, musí objet ostrov na druhou stranu ostrova než je město Moalboal a vyjet do 930 m.n.m. do vesničky Mantalongon, Delaguete kde je hlavní základna a vstup na vrchol. Dá se jít z více stran, kdy výšlapy jsou náročnější, my jsme zvolili ten nejjednodušší, protože na ostatní je potřeba už domluvit průvodce, abychom se neztratili. A BYLA TO NÁDHERA! :)

Panorama kolem vrcholu Osmeña Peak.

Osmeña Peak

Osmeña Peak (= vrchol) je braný jako nejvyšší bod 1013m.n.m na ostrově Cebu na Filipínách. Když vyšlápnete 713metrů, čeká vás nádherný pohled na zubaté útesy se scenerií moře v pozadí (pokud samožřejmě je pěkné počasí, které my jsme neměli). 

Hodně lidí navštěvuje sousední ostrov Bohol, kde jsou takzvané Chocolate Hills, které jsou velmi proslavené, ale dají se srovnávat a lidé někdy preferují Osmeña Peak.

Když přijedete do údolí plné polí a zeleni kousek od základny na výšlap, povšimnete si, že lidé tady pěstují nejrůznější prodiny a zeleniny. Teplota je chladnější v porovnání v nížinách, a tak se tady úrodě daří a taky zima je více znát, a tak určitě doporučuju teplejší oblečení. 

Na výšlap se musí zaplatit malý poplatek a zapsat do knihy návštěv, kdyby se náhodou někdo ztratil, žejo. Už u parkoviště jsou mladí průvodci, tedy spíše děti, kteří se nabízí průvodcování na vrcholek. I když jsme věděli, že určitě nezabloudíme (cesta je dobře viditelná), rozhodli jsme se přece jen pro průvodce, aby si děti mohli něco vydělat. Můžete jim totiž dát kolik chcete, neřeknou si přesnou částku.

Celá trasa k našemu cíli trvala 15-20 minut po kamenité cestě. Vrchol je opravdu kousíček, takže půldenní túru určitě nečekat, pokud si ovšem nezařídíte průvodce na delší trasu.

 

Vnitrozemí

Rozhodli jsme se, že po zdolání nejvyššího pahorku na ostrově Cebu, nechceme jet 2,5 hodiny zpět do MoalBoal a objíždět celý ostrov, a proto jsme se zeptali místních, jestli neznají nějakou zkratku na západní stranu pobřeží a ejhle, přece jen existovala, jen google maps ji neznali! Bylo nám řečeno, před marketem zahněte doprava, pojedete celou dobu po asfaltové cestě a když bude rozcestí, vždy se držte vpravo. Tato rada opravdu fungovala a my jsme dojeli asi 5km od známého vodopádu Kawasan. 

Byla to opravdu nezapomenutelná jízda vnitrozemím, kde jsme potkávali vesničky, děti hrající basketbal a hlavně klid a nádhernou přírodu. Co jsme za celou dobu nepotkali? Ani jednou auto, jen asi 3 motorky a žádné turisty! Na stažené mapě v mobilu nebyla žádná cesta, o to víc bylo super, že jsme nevěděli, kam jedeme. TIP: Pokud na Osmeña peak někdy pojedete, určitě se zeptejte na tuto cestua nebudete litovat, tak jako my. 

Canyoning s Kawasan Falls jako třešničkou na dortu

Canyoning s Kawasan Falls jako třešničkou na dortu

Oslob - plavání s největším žralokem na světě a návštěva vodopádu Tumalog  z kterého doslova kape voda

Oslob - plavání s největším žralokem na světě a návštěva vodopádu Tumalog z kterého doslova kape voda