Hi.

Welcome to my blog. I document my adventures in travel, style, and food. Hope you have a nice stay!

Oslob - plavání s největším žralokem na světě a návštěva vodopádu Tumalog  z kterého doslova kape voda

Oslob - plavání s největším žralokem na světě a návštěva vodopádu Tumalog z kterého doslova kape voda

Oslob je město na jižní straně ostrova Cebu na Filipínách, kde si můžete zašnorchlovat, zapotápět nebo se prostě jenom pokochat  žralokem velrybím (whale shark). Zní to až k neuvěření co? Oslob je jedno ze dvou míst, kde toto můžete zažít, druhé místo je v Africe, ale není to stoprocentí, že nějaké uvidíte. V Oslobu je téměř na 100% jasné, že nějakého žraloka uvidíte, protože jsou zde rybáři, kteří je krmí - tím pádem se jim nikam nechce a zůstávají na svém místě.

Je to dobré rozhodnutí?

Setkáte se s hodně lidmi, kteří s tímto postojem nesouhlasí - kdy rybáři krmí žraloky, a proto zůstávají na stejném místě a jsou závislí na potravě a lidech, i kdyby správně měli přirozeně migrovat a hledat si potravu nezávisle na lidech.

Řekněme, že když člověk ví, že nejenom uvidí žraloka, ale že s ním může i šnorchlovat, je to neskutečný adrenalin a touha vidět ho je ještě silnější, a tak se rozhodne zajet do Oslobu, kde je jistý, že přání vyjde a adrenalin se naplní. 

Ano, toto místo je turistické a lidé sem jezdí jen kvůli nim. Kde jinde takové zvíře potkat, že?

Je to zážitek na celý život, a proto stojí za to, i přes to, že to pro žraloky není přirozené.

Ublíží?

Nene, jsou mírumilovní a nejí lidi, takže pohoda.

Ale když se k vám přiblíží s otevřenou tlamou, tak to uplně příjemný není, to vám řeknu. :D Měla jsem několikrát hysterii, že mě sežere. 

Jak to vlastně celé probíhá?

Na internetu lidi píšou, že nejlepší je tam být už v šest hodin ráno, protože tam nejsou skoro žádní turisti. My jsme tam přijeli až v devět hodin a připadalo nám to relativně v pohodě - samozřejmě je to turistické místo, takže turisti se dají očekávat. 

Prvně musíte samozřejmě zaplatit - pokud koukáte z lodě (250kč), šnorchlování (500kč) a potápění (750kč) na 30minut. 

Další krok je registrace jmen a předložení účtenky. Potom vás čeká školení, jak se chovat, nechovat a co dodžovat - například se nemůžou dávat opalovací krémy, protože to ubližuje žralokům. Pokud se jich budete dotýkat, kopat je - čeká každého slušná pokuta. Také se nesmí fotit s bleskem. A HLAVNĚ, nepanikařit, protože oni jsou hodní a neublíží! TIP: Žraloci plavou těsně pod hladinou, a tak není třeba se jít potápět, ale pokud si je člověk chce prohlídnout i zespodu, určitě může. :)

A pak hurá na žraloky! Celé to trvá bohužel jen 30minut, který utečou jako voda.. ALE je to opravdu zážitek. 

Vodopád Tumalog

Z kterého doslova kape voda? Ano, ano, tento vodopád postrádá vodu, a tak už ani Filipínci nevybírají vstupné, ale i přesto se tam dá podívat a pořád to stojí za to.

Od žraloků jsou vodopády asi 4 kilometry, takže je super to spojit a podívat se tam. Asi půl kilometru od vodopádů je parkoviště a pak musíte pěšky  a nebo vás svezou na motorce do opravdu strmého kopce dolů. Je to opravdu kousíček a divili jsme se, proč jsme na našem skútru nemohli sjet dolů, asi peníze nějak vydělávat musejí. 

Každopádně spojení žraloků a vodopádu je ideální jednodenní výlet.

Výšlap na nejvyšší vrchol Osmeña peak na ostově Cebu spojen s nádhernou projížďkou vnitrozemím

Výšlap na nejvyšší vrchol Osmeña peak na ostově Cebu spojen s nádhernou projížďkou vnitrozemím

Moalboal - Miliony sardinek a Pescador Ostrov

Moalboal - Miliony sardinek a Pescador Ostrov