Hi.

Welcome to my blog. I document my adventures in travel, style, and food. Hope you have a nice stay!

Langkawi - "nedávno" objevený ostrov

Langkawi - "nedávno" objevený ostrov

Langkawi je ostrov na severo-západní straně Malajsie v duty-free zóně (takže si tady můžete koupit alkohol a cigarety za výrazně levnější ceny oproti zbytku Malajsie). Pro Českou republiku je tento ostrov známý poměrně chvíli a teprve nedávno se Langkawi profláklo a jezdí sem stále více turistů. A proto jsem se rozhodla, že to pojedu obhlídnout se skupinkou kamarádů, jestli to stojí za to! Jako transport jsme se rozhodli pro autobus, samozřejmě se sem dá i letět, ale nemáme pasy, takže smůla. Jsou zde tři možnosti odkud jezdí ferries (=trajekty) a naše skupinka se rozhodla pro sedmi-hodinovou cestu autobusem (asi o hodinu dál než Alor Setar) do Kuala Pelis za 47rm (270kč), avšak později s pěti-minutovou chůzí k přístavu. Cena lístku na trajekt nás vyšla 18rm (105kč) a za hodinu a čtvrt jsme byli na místě. 

Orel a letovisko Pantai Cenang

Po nekonečné cestě nás čekalo přístavní město Kuah, kde najdete sochu Orla, který je symbolem ostrova a ostrov po něm nese také jméno. Už když jsme jeli trajektem, nemohli jsme si nevšimnout nespočet orlů létajících kolem, takže jméno opravdu sedí. :)

Mimo Orla a přístaviště v Kuahu nic nenajdete, a tak jsme se vydali do velmi známého letoviska Pantai Cenang, kde je většina ubytování a noční život. Je tady i 2 km městská Pantai Cenang pláž, která nás velmi mile překvapila čistotou a vyžitím vodních aktivit - takže pokud chcete žít aktivně tak toto místo je právě pro vás. Mimo toho je v tomto městě na výběr z mnoha restaurací, barů a stánků s výlety. A co víc, večer se pláž mění na bary, romantické místa při svíčkách nebo čajovny s vodnicemi. Ve městě také najdete dva duty-free obchody, kde si můžete nakoupit například pivo za 2rm (12kč) a nebo vodku za 50rm (300kč).

Hop Hop výlet po ostovech

Jako další atrakce v tomto městečku je takzvané Hop Hop Islands (= v českém překladu asi skákání po ostrovech :D). Tento výlet je na 4 hodiny za 35rm, my jako skupina 14 lidí jsme si zaplatili dvě soukromé lodě (jedna za 250rm, 8lidí max), takže jsme si mohli říct, jak dlouho chceme být na jakém místě. Plán byl jasný - navštívit ostrov Palau Dayang Bunting, kde je jezero zvané Tasik Dayang Bunting, místo pro pozorování orlů u ostrova Palau Singa Besar, a ostrov Palau Beras Besah.

Na Palau Dayang Buting najdete jezero které je známé taky jako Lake of a Pregnant Maiden (= jezero těhotné dívky), kde legenda říká, že jedné zamilované dvojci se narodilo děťátko, které však po sedmi dnech umřelo a matka dítě hodila to tohoto jezera. Od té doby se šeptá, že neplodné ženy, které se vykoupou v tomto jezeře - otěhotní.  Za vstup 6rm (36kč) si na jezeře můžete půjčit kanoe, šlapadla a nebo si jen tak zaplavat. Je zde zakázáno plavat bez vesty (chtějí poplatek za půjčení), ale my jsme místním vysvětlili, že umíme plavat a bylo to bez problémů. Takže to určitě zkuste taky. :) Voda je opravdu osvěžující a občas je sladkovodní voda přijemná změna. Další zastávka byla u ostrova Palau Singa Besar, kde po příjezdu naší lodě přilétlo hejno orlů a my jsme je mohli pozorovat  a vidět ve větším počtu. Poté jsme zavítali na krásný ostrov Palau Beras Besah s nádhernou pláží, kde jsme strávili asi dvě hodiny koupáním, šnorchlováním - takže ideální ostrov na pohodičkový den. TIP: Pokud jste větší skupinka, určitě doporučuji soukromé lodě, protože vy si můžete říct čas výjezdu a vyhnete se tak davům všech organizovaných výletů.

Sky Bridge, vodopády Seven Wells a krásná pláž Tanjung Rhu

Další den jsme se rozhodli zavítat na nejznámější atrakci celého Langkawi - Sky Bridge (nebeský most). Celý ostrov je poměrně malý, a tak cesta z Pantai Cenang trvá přibližně 30 minut. TIP: Pokud pojedete taxikem, mají speciální pokladnu, takže nemusíte čekat normální frontu a rovnou kupujete lístek. Na Sky Bridge se dostanete pomocí Cable Car (=lanovky) za 45rm, na kterou si musíte vystát poměrně dlouhou frontu, ale dobrá organizace vše urychlí. Lanovka vás prvně zaveze na vyklídku, odkud se vám naskytne krásný výhled kolem, poté musíte vystát opět frontu a lanovka vás zaveze výše, kde si můžete zaplatit vstup na nebeský most 5rm (30kč) a nebo zajít na další dvě vyhlídky a pozorovat panorama ostrova. Na Sky Bridge je dost větrno a vy máte pocit jakoby se s vámi celej most hýbal, ale je to zážitek a určitě to stojí za to. Akorát na obrázcích vypadá mohutněji, ve skutečnosti je poměrně prcek. ALE pořád unikát na světě! TIP:Určitě vychytejte dobré počasí bez mraků, o to lepší pak bude výhled. :)

Pár minut (10 minut chůze) od Lanovky na Sky Bridge můžete začít s výšlapem  více jak 600-ti schodů k vodopádům jménem Seven Wells Waterfall - při výšlapu nad vodopád je to asi 15 minut od začátku trasy, kde se můžete po náročném výslapu vykoupat v jezírkách, a později můžete sestoupit a vidět vodopády zespoda, kde se dá opět osvěžit. :) Na sever jsme zavítali na pláž jménem Tanjung Rhu, kde jedna část patří resortu a druhá je volně přístupná veřejnosti - krásná, dlouhá, široká písečná pláž! 

 

To nejlepší nakonec

CO OPRAVDU NEVYNECHAT je noční market na Langkawi. My jsme měli to štěstí a účastnili se jednoho a nemělo to chybu - tolik dobrot na jednom místě, to prostě musíte mít. Super je, že každý večer je noční market na jiném místě, a tak díky malé rozloze ostrova jich můžete navštívit několik! :) (zde můžete najít info v angličtině)

Malajsie mě zatím příjemně překvapuje a tento ostrov na mě měl určitě pozitivní dopad. Není to uplně destinace na dva týdny dovolené, ale pokud máte čas o víkendu nebo prodloužený víkend, určitě je to super zastávka.

George Town na ostrově Penang -  pouliční umění, architektura a jídlo

George Town na ostrově Penang - pouliční umění, architektura a jídlo

Cameron Highlands - čajové plantáže a džungle

Cameron Highlands - čajové plantáže a džungle