Hi.

Welcome to my blog. I document my adventures in travel, style, and food. Hope you have a nice stay!

Jeden z nejbohatších států na světě – Sultanát Brunej

Jeden z nejbohatších států na světě – Sultanát Brunej

Ve spolujízdě Uber směrem na letiště jsme shodou okolností potkali slečnu, která pochází z Bruneje a vyzvedávala v Kuala Lumpur na letišti rodiče. Když jsme se zmínili, že tam letíme, doslova vykulila oči a řekla „Co tam budete dělat, vždyť tam je hrozná nuda!???“ Do Bruneje jsme se rozhodli vydat na 1,5 dne, kdy naše cesta poté pokračovala směr ostrovní část Malajsie.

Brunej je opravdu malý Sultanát 5 765 km²(Sultanát = vládne zde Sultán Haji Muda Hassanal Bolkiah Muizzaddin Waddaulah), která se nachází na severozápadě ostrova Borneo. Borneo je ostrov na východ Malajsie a leží na něm tři státy. Ostrovní část Malajsie, Indonésie a právě tento Sultanát. Patří mezi nejmenší státy světa, ale i nejbohatší díky zásobám ropy a plynu . A co víc - je zde právo šaría. Podle cestovatelských příruček je Brunej bohatý stát, ale je to spíš tak, že Sultán je bohatý, ne obyvatelé Bruneje.

Moje představa o Bruneji byla taková – bohatý stát‚ luxusní obchody, auta, bohatí obyvatelé, právo Šaría – ženy zahaleny od hlavy až k patě a celkový respekt k této zemi.

 REALITA – obyčejní lidé žijící běžným životem, v žádném případě Luis Vuitton nebo Dior obchody, ale spíše omezené zboží a obchody, kdy to můj táta přirovnal za dobu kdy byl režim Komunismu a k mému překvapení žádné zahalené ženy, kdy jim jdou vidět sotva oči, ale ženy s šátky a respektem k islámu. Takže úplně v pořádku. Opravdu jsem se bála, že právo Šaría bude mnohem přísnější! 

Hlavní město je Bandar Seri Begawan, kde najdete nejvíce památek v celé Bruneji. Jako první atrakce v starší části hlavního města je největší vesnice Kampong Ayer na vodě na světě. Najdete zde nemocnici, restaurace, hřiště, ale i školy a školky! Prostě jako typický vesnice, ale jen s jedním rozdílem, že lidé žijí na vodě a vy se můžete na lodičce po sjednané ceně svést necelou hodinku a sledovat jak žijí! Z dálky je také možné vidět palác Sultána, kdy je přístupný veřejnosti jen jednou do roka.

Z vodní vesnice bylo vidět, jak Brunejci žijí prostým životem, avšak obyvatelé nemusí platit daně, zdravotníctví ani školství. Dokonce dostávají půdu od Sultána zdarma. 

Další zajimavostí je Omar Ali Saifuddien Mosque. Honosná mešita, která stojí za viděnou při západu slunce, dovnitř se dá mimo času modliteb také podívat, ale je stejná jako jiné mešity, krom toho, že jsou uvnitř jezdící schody - to jsem ještě nikde neviděla. :D

Kousek od této mešity je první a jediný čínský chrám jménem Teng Yung Temple (trochu změna od mešit). Hned naproti chrámu je trh Kianggeh, který stojí určitě za vidění - lidé zde prodávají zeleninu, ryby, ovoce, koření (na fotce výše). Nedaleko je Muzeum Royal Regalia, které je hlavně o rodině Sultána. Muzeum je zdarma a najdete zde dary pro Sultána z jiných států. :)

Hned vedle Mešity Omar Ali Saifuddien Mosque je nákupní centrum, kde je pár krámků, teda žádné luxusní, jak jsem se domnívala, velký supermarket a pár restaurací. Dá se říct, že tady je hlavní dění obyvatel v této oblasti. Žádný noční život, alkohol ani cigarety tady opravdu nenajdete. TIP: Opravdu tady nekoupíte jak cigarety tak alkohol, takže doporučuji si vzít nějaké zásoby sebou. Na internetu zjistíte, jaké jsou povolení.

 

 

 

 

 

 

Boracay - nejkrásnější z nejkrásnějších ostrovů na Filipínách, ale..?

Boracay - nejkrásnější z nejkrásnějších ostrovů na Filipínách, ale..?