Hi.

Welcome to my blog. I document my adventures in travel, style, and food. Hope you have a nice stay!

Karlštejn - tam kde je vstup ženám povolen               a Velká Amerika - kde je všem vstup zakázán

Karlštejn - tam kde je vstup ženám povolen a Velká Amerika - kde je všem vstup zakázán

 O víkendu jsme se s přítelem rozhodli pro jednodenní výlet směr Karlštejn a Velká Amerika. Tyto dvě místa jsou asi čtyřicet minut jízdy od Prahy v okrese Beroun. Vždycky jsem tento hrad chtěla navštívit – tam kde ženy měly zakázaný vstup a konečně jsem se toho dne dočkala! ☺ Středověký hrad Karlštejn se nachází ve městysu se stejným jménem – tedy Karlštejn. Už při vjezdu zaznamenáte, že toto místo je opravdu turistické s mnoha stánky, občerstvením, restauracemi. Uprostřed města se nachází velké parkoviště, kde už při příjezdu nás překvapila poměrně vysoká cena 100kč za auto, ale tato cena není naštěstí na hodinu, ale na celý den.

K hradu vede příjemná pěší cesta, která je lehce do kopce – takže i trochu toho sportu - asi 2 km dlouhá. Po cestě se můžete kochat, jak už bylo řečeno, krámky, restauracemi a suvenýry. Už když jdete procházkou k hradu, můžete hrad zahlédnout, protože z parkoviště ho neuvidíte, jelikož je za kopci – asi válečná strategie v té době. A tak na vás z kopců vykoukne a vy se můžete kochat! Já tedy byla nadšená, přítel, jak mi zmínil až v autě, tam byl po několikáté (mohl se pochlubit). Když jsme došli na nádvoří, bylo tady neskutečně moc lidí a jedna velká fronta na lístky. Z nabídky  zde bylo na výběr ze tří okruhů prohlídky– 1. Soukromé a reprezentační prostory, 2. Posvátné prostory, 3. Věže, a my se vybrali první základní okruh v angličtině asi za 180kč . I když na prohlídce bylo hodně lidí, určitě prostory stojí za vidění, a tak jsme toho nelitovali. A víte co jsme se dozvěděli? TO, že ženy na hrad ženy směly odjakživa! Nemohly pouze na posvátná místa.

Určitě doporučuji lístky předem koupit, a nebo přijít v dostatečném předstihu, jestliže chcete jít na prohlídku v českém jazyce nebo v určitý čas – protože je tady přes víkendy a prázdniny opravdu narváno – veškeré informace najdete na ofiko stránkáchTip: Podívejte se, jestli zrovna ten den nehrají muzikál, a nebo nějaké divadlo, my jsme ten den zrovna měli, bohužel jsme na to nebyli oblečeni a prostě ready.

Po Karlštejně jsme se vydali směr vápencový Lom Velká Amerika – opravdu nádhera! Viděla jsem hodně fotek o tomto místě, ale zkouknout to na vlastní oči je super! A jak jsme se tam dostali? Když jsem zjišťovala, kde se tento slavný Lom nachází, vyčetla jsem, že hned u cesty kde parkují auta je super výhled, a tak jsem si řekla OK a dál to neřešila – protože leží pouze asi 4 km od Karlštejna. Po Hradu jsem to dala jsem to do navigace a jeli jsme- bohužel špatně, ale bylo zde dost aut, tak jsme si řekli, že zůstaneme a půjdeme pěšky – viz mapka. Šli jsme asi 2 km a chvílemi nadávali, protože bylo opravdu teplo, ALE ve finále jsme byli rádi, protože jsme viděli i Lom Mexiko – dříve zde pracovali političtí vězni až do vyčerpání, a také Lom Malá Amerika, kde se lidi koupali a my nějak nemohli přijít na to, jak se tam dostali? Každopádně jsme si řekli, že příště bereme ručníky a nějak se tam dostaneme. ☺ Jedna cesta směrem k Velké Americe trvala přibližně lehkou chůzí 35-45minut.

Nemáte čas a chcete kouknout na rychlovku?

Když se podíváte na mapku níže na červený špendlík s názvem Lom Velká Amerika, a pojedete očima směrem doprava až na cíp, TOTO je přesně to místo, kde můžete zaparkovat a rovnou zajít na vyhlídku hned u parkoviště. 

Tip: Po žluté turistické značce už z Karlštejna dojdete ke všem lomům, takže super na celodenní výlet. A co víc? U Hagen-Mořina si můžete domluvit prohlídku a podíváte více než jen shora jako turista. Lom Amerika je soukromý a je zde přísný zákaz vstupu. Takže není zde možnost přístupu k vodě a slézat na nevyznačených cestách je opravdu nebezpečné, proto bohužel musí postačit jen kochání zhora. :)

Lago di Garda - Aktivní dovolená pro NElenochy

Lago di Garda - Aktivní dovolená pro NElenochy